Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

Tisková Zpráva / Galerie MeetFactory /ČESKÝ PAPEŽ

ČESKÝ PAPEŽ V MEETFACTORY  

Praha 23. ledna 2014
- Proroctví o českém papeži je nový výstavní projekt MeetFactory založený na iracionálním nedorozumění, plynoucím z kombinace hlavy katolické církve a nejateističtějšího národa Evropy. Od 5. února se galerie promění v imaginární kostel, jehož těžištěm ale nebude jen víra.
 

Pětice současných polských umělců přinese Čechům vzácný dar: své proroctví o českém papeži. Ve svých intermediálních dílech se Ewa Axelrad, Ada Karczmarczyk, Bartosz Kokosiński, Mateusz Okoński a Jakub Woynarowski zabývají tématy víry, pobožnosti a s nimi spojeného spiritualismu a okultismu. Kurátoři Piotr Sikora a Piotr Zdybał se rozhodli proměnit Galerii MeetFactory až do 16. března v imaginární kostel, jehož těžištěm ale nebude jen víra. Skrze optiku religiozity umělci totiž zkoumají také materiální svět a současnou kulturu, v neobvyklém kontextu pracují s řadou profánních předmětů.

Výsadou projektu ČESKÝ PAPEŽ je, že může bez ostychu konfrontovat dvě národnosti se zcela odlišnými představami o duchovnu. Současní polští umělci na téma víry nahlížejí s určitou dávkou podezření či nedůvěry, ale také úcty. Ale co to znamená pro Čechy, kteří žijí v daleko otevřenějším systému hodnot? Je český papež jen podivuhodnou novotou? V každém případě s sebou přináší otázku: V co věříte vy?  

Dichotomie mezi ateistickými Čechy a zbožnými Poláky je obrovská. V Polsku je více než 90% katolíků, ale když se na otázku víry zeptáte jen několika Čechů, odpovědí bude široká škála.

„Myslím si, že to je těžká otázka téměř pro kohokoli, kdo žije v této zemi. Osobně se považuji za agnostika, s určitou filozofickou rezervou,“ poznamenal český spisovatel a kritik. 
Na otázku, co očekává po své smrti, odpověděl nedávný absolvent VŠE: „Budu mít pohřeb, dál nevím.“

Právě tyto rozdíly, zdá se, alespoň některým Polákům na Češích učarovaly.    „Když se z polské perspektivy díváme na českou kulturu, vynořuje se před námi fascinace cizí tradicí, okázalým liberalismem a svobodným individualismem,“ doplňuje kurátor výstavy Piotr Sikora.  

Jak budou tedy Češi reagovat na tento zvláštní dar od polských umělců, pro které je posvátný i kontroverzní zároveň? Přinejmenším jim může zprostředkovat „náboženskou zkušenost“ se současným uměním.


Výstava ČESKÝ PAPEŽ v galerii MeetFactory: 5. 2. - 16. 3. 2014, vernisáž 5. 2. od 19:00 hodin, otevřeno denně 13 - 20 hodin, vstupné dobrovolné. Diskuse k výstavě v galerii Tranzitdisplay 4. 2.  

K výstavě je možné objednat komentované prohlídky a workshopy pro školní a zájmové skupiny.

Vystavující umělci:
Ewa Axelrad - www.ewa-axelrad.com
Ada Karczmarczyk - http://adakarczmarczyk.blogspot.com; http://www.youtube.com/user/AdaKarczmarczyk
Bartosz Kokosiński - www.bartoszkokosinski.com
Mateusz Okoński - http://strupek-microart.blogspot.com/2012/04/ostatnia-pochwa.html; http://strupek-microart.blogspot.com/2012/04/40-i-p-fotorelacja.html; http://zbiornikkultury.blogspot.com/2011/07/litania-wystawa-mateusza-okonskiego.html; http://strupek-microart.blogspot.com/2010/09/quadratum-nigrum-theatro-publice.htmlJakub Woynarowski - http://wernalina.blogspot.com  

Kurátoři:
Piotr Sikora, Piotr Zdybał   
Produkce:Venuše Tesnerová

Kontakty a více informací:

Petr Hrubeš - PR a propagace / petr@meetfactory.cz / 602 367 552


Karina Pfeiffer Kottová – kurátorka / karina@meetfactory.cz / 732 464 434
     

MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl.m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč.
 

Výstava vznikla ve spolupráci s Małopolski Ogród Sztuki (MOS), s laskavou podporou Polského institutu v Praze.