Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

TZ / divadlo / Strážci občanského dobra 3

Strážci občanského dobra 3. Sitcom, ve kterém to trochu drhne.

 

3. 8. 2021, Praha – Po jedenácti letech od románu Petry Hůlové Strážci občanského dobra a po třech letech od premiéry inscenace, která knihu dále rozvíjí, se příběh obyčejné české rodiny vrací potřetí a to v podobě audio hry. Co dělat, když žijete v karanténě a nikdo se vás nevšímá, ukáží Strážci občanského dobra 3.   

 

Že je audio tvorba jednou z cest, kterou se Divadlo MeetFactory chce ubírat, ukázal už úspěch audioseriálu podle knihy Michela Houellebecqa Serotonin. To, co by se primárně v době, kdy byla divadla zavřená, mohlo jevit jako znouzectnost, chápe dramaturg Matěj Samec jako novou a inspirativní příležitost, možnost, jak zůstat v kontaktu se svými diváky. „Serotonin je (...) potěšující zprávou o tom, že prostor pro náročnou radiofonní tvorbu se rozšiřuje”, napsal pro Divadelní noviny Vilém Faltýnek. Po románu francouzského autora se Matěj Samec rozhodl spolupracovat se spisovatelkou Petrou Hůlovou, která má ve smíchovské továrně ateliér,a připravit audio pokračování k její hře Strážci občanského dobra 2 (premiéra v divadle MeetFactory v roce 2018).

Strážci občanského dobra, román z roku 2010, přibližoval proměny české společnosti po roce 1989 „očima poražených”. Odlišný pohled tzv. obyčejných slušných lidí se s odstupem ukázal jako velmi důležité téma. Ve Strážcích občanského dobra 2 pak představila autorka své románové postavy ve volebním roce 2018 starší a v jiném společenském klimatu. Žánr temné grotesky však zůstal v podobě stejně znepokojivé. Někdejší románový konflikt (jako třeba tažení občanů, kteří se spojí s Vietnamci proti Romům), jako by s předstihem postihoval reakci na uprchlickou krizi. Inscenace Strážci občanského dobra 2 nebyla dramatizací románu, ale spíše navázáním na něj a jeho svéráznou aktualizací. 

„Zdá se, že konečně někdo pochopil podstatu politického divadla. (…) Inscenace [je] dobrým příspěvkem do chlívečku českého politického divadla, které se nedojímá, nemoralizuje, nezesměšňuje,” napsala pro Divadelní noviny Lenka Dombrovská. Podle Josefa Chuchmy „vznikl významně jiný obraz zhrzenosti a frustrací než v původním románu (...). Strážci občanského dobra 2 zatím asi nejlépe (..) naznačili potenciál Hůlové coby dramatické autorky.” 

 

O tři roky později se Strážci vrací potřetí v podobě audio hry. Postavy zůstávají stejné, herecké obsazení je ale jiné. Rodinu ve spárech karantény, kde co člen, to odlišný politický postoj, ztvárnili mj. David Novotný, Simona Peková, Eva Novotná nebo Daniel Krejčík. Odlišné charaktery spojuje jedno - touha po tom, aby se o ně někdo zajímal. Rozhodnou se tedy zdramatizovat vlastní život a streamovat se v přímém přenosu.

Strážce občanského dobra 3, které režírovala Saša Bauerová, bude možné v průběhu srpna zakoupit na eshopu MeetFactory a podpořit tak Divadlo MeetFactory, audio hra bude ale také zdarma k poslechu na hudební platformě Spotify. 


 

Strážci občanského dobra 3
Režie: Saša Bauerová

Dramaturgie: Matěj Samec

Hudba: Jakub Kudláč

Zvuk: Jiří Pochvalovský

Produkce: Magda Juránková

Nahráno ve studiu MeetFactory pod dohledem Adam Kollera


 

Hrají: David Novotný, Simona Peková, Daniel Krejčík, Eva Novotná, Alžběta Mahdalová, Tereza Dočkalová, Miriam Čandíková, Filip Pleskač, Jan Slovenčík, Jiří Kočí 


 

 
Kontakty:

Zuzana Kolouchová / PR / +420 739 055 862 / zuzana.kolouchova@meetfactory.cz
Filip Pleskač / PR sociální sítě / filip.pleskac@meetfactory.cz 

 

MeetFactory je v roce 2021 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 9.000.000 Kč.

 

TZ_Strazci obcanskeho dobra 3 (1).docx