Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

Výstava Healing 2.0 – jak být zdravý v nezdravé společnosti

31. leden, Praha – Zdravý životní styl je trendem dnešní doby. Co ale tento pojem obnáší? A jak se tohoto stavu dobrat? Z perspektivy současného umění nabízí Healing 2.0 možné odpovědi. Skupinová výstava představí během 15. února až 7. dubna 2019 tvorbu sedmi výrazných tvůrců z nastupující generace českých umělců a umělkyň, kterou obohatí trojice zahraničních autorů.

Starat se o své tělo i duši, odpočívat, meditovat, jíst zdravě, dostatečně spát, nebrat léky, ale hledat pomoc v přírodě. Současné trendy ohledně zdraví se pomalu stávají hlavní náplní života. „Zdraví je nepochybně určitou normou, v naší společnosti se ovšem stalo také jakousi metou, kterou máme povinnosti dosahovat nebo o ni usilovat,“ vysvětluje kurátorka Tereza Jindrová téma výstavy. „V absolutním ideálu se zdraví snoubí se skvělou kondicí, výkonem vyrovnaností, krásou, úspěchem a v posledku štěstím.“  

Healing 2.0 ukazuje současnou společnost, která se dostává do začarovaného kruhu. Honí se za tím být co nejzdravější, zároveň ale řeší víc než kdy dříve problémy, které si „uhnala“ sama svým hektickým způsobem života. Stres, chronická únava, problémy se stravováním komplikují její snahu být dokonalým organismem. Cestu z tohoto začarovaného kruhu nalézá moderní civilizace v tradici, přírodě a víře.

Prolínání se tradičního s moderním je znázorněno i charakterem výstavy, která pracuje převážně s chladnou estetikou čerpající inspirace z digitálních technologií. To je podtrženo architektonickým řešením, které připomíná prostředí nemocnice či laboratoře. „Sterilita je zde kombinována s emocionalitou, tělesností, intuicí, iracionalitou i svým způsobem existenciálním pocitem člověka mezi ,přirozeností‘ a ,umělostí,‘“ dodává kurátorka.

Healing 2.0 je volným pokračováním výstavního projektu kurátorky Terezy Jindrové, který se uskutečnil v Českém centru v Berlíně v roce 2018. Pražská výstava představuje několik děl, která byla začleněna už do výstavy berlínské, ovšem v novém instalačním rámci, doplňují je i nová jména. Zázračný nápoj kombucha, blahodárné rostlinné látky nebo respirační roušky, které chrání škodlivým prvkům vstoupit do lidského těla: Johana Střížková, Romana Drdová a Andrea Pekárková se zamýšlejí nad potravou coby cestou ke zdraví. Zvuk jako léčivý element uchopuje Ján Gašparovič a Tabita Rezaire, nedostatek denního světla v moderním stylu života reflektuje ve svém díle Martin Kohout, léčivou sílu barev a vliv aromaterapie fascinuje Mita Borráse. Jakuba Jansu zajímá svět wellness a saun, střet sterilní medicíny a přírodního „špinavého“ léčitelství ukazují Pavel Příkaský a Miroslava Večeřová.

Výstava Healing 2.0 ukazuje, kudy se bude Galerie MeetFactory v roce 2019 ubírat – prolínání se tradičních světů s těmi moderními. Vernisáž proběhne ve smíchovské továrně ve čtvrtek 14. února.

 ---


Healing 2.0
15. 2.–7. 4. 2019
Vernisáž: 14. 2. 2019, 19:00  
Galerie MeetFactory
Umělci: Mit Borrás, Romana Drdová, Ján Gašparovič, Martin Kohout, Jakub Jansa, Andrea Pekárková, Pavel Příkaský a Miroslava Večeřová, Tabita Rezaire, Johana Střížková
Kurátorka: Tereza Jindrová

Komentovaná prohlídka výstavy: 10. 3. 2019, 15:00

 

Další výstavy:

Marie Lukáčová: Magie v době konjunktury
15. 2.–7. 4. 2019
Vernisáž: 14. 2. 2019, 19:00 
Galerie Kostka
Kurátorka: Eva Riebová 

 

Kontakty:
Zuzana Kolouchová
/ PR / +420 739 055 862 / zuzana.kolouchova@meetfactory.cz
Libor Galia / PR / libor.galia@meetfactory.cz  

 

MeetFactory je v roce 2019 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

 

 

 


TZ_Healing 2.0.pdf