Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

Kultovní Autechre představí na pražské premiéře v MeetFactory svoji vizi abstraktní elektroniky  

31. října Praha - MeetFactory Rob Brown a Sean Booth dělají společně hudbu již bezmála 20 let. Po skromných začátcích vydali v roce 1993 u slovutných Warp Records svůj dlouhohrající, technem a industriálními zvuky nasáklý debut
 „Incunabula“, následovaný o rok později mnohem ambientnější deskou „Amber“. V tomto rozmezí (a na stejném labelu) se pohybovala i jejich další tvorba - zatím poslední počin, svoji mamutí, přes 4 hodiny dlouhou dvanáctou desku „Elseq 1-5“ vydali letos v květnu. A letos se také duo poprvé ukáže živě i v Praze, jejich vystoupení ve smíchovské MeetFactory má datum 9. listopadu.
 

Hudební kořeny rodáků z industriálního Manchesteru vězí hluboko v místní hip hopové a graffiti scéně, která na konci 80. let minulého století žila svůj acid-housový rauš. Dělat muziku jen pro parkety tehdy ještě ilegálních rave party ale ambiciózním hudebníkům nestačilo. Už jejich první dvanáctipalec Lego Feet vydaný v roce 1991 (ještě pod pseudonymem) i debutový singl Cavity Job z téhož roku (už pod jménem Autechre), ostatně ukázaly, že tady půjde o víc, než jen pořádně zapařit.
 

O zlatý zápis do dějin elektronické hudby se Autechre postarali hned svým dlouhohrajícím debutem Incunabula, který vyšel v roce 1993 na kultovním labelu Warp Records. Deska, která během pár týdnů pronikla na špičku UK Indie Chart a pobláznila doslova celou Británii, položila základy nového žánru do budoucna nazývaného IDM – inteligent dance music. Nový styl oscilující mezi industriální strojovostí a ambientními polohami pak elektronické duo cizelovalo na albech Amber (1994) a zejména Tri Repetae (1995), které si od magazínu The Wire vysloužilo nominaci na nejlepší album roku. Starost o vizuální stránku rozjetého projektu svěřilo manchesterské duo v téže době tehdejšímu králi hudebního videoklipu Chrisi Cunninghamovi (Leftfield, Madonna, Aphex Twin a další) a sheffieldskému studiu The Designers Republic, které se na dalších několik let postaralo o charakteristicky minimalistické přebaly jejich desek.

S novým miléniem připravili neúnavní hledači originálních zvukových forem pro své fanoušky překvapení v podobě změny kurzu. Cestu k abstraktnějším formám techna a experimentální hudbě osvobozené od standardních rytmických forem, kterou nastoupili na albu s lakonickým názvem LP5(1998), dovršili na desce Confield (2001), jejíž bohatě strukturovaný a roztěkaný obsah znamenal rozchod z tradiční klubovou scénou. Rozkročení mezi taneční elektronikou plnou chytlavých beatů (EP Grantz Graf, 2002) a experimentální abstrakcí, ve které jsou ambientní melodie prošpikovány znepokojující disharmonií zvuků a šumů (LP Oversteps, 2010), je pak charakteristické pro celou další tvorbu slavného dua.
 

Jejich zatím poslední deska, kterou Autechre vydali letos na jaře pod názvem Elseq 1-5, udiví nejen stopáží překračující čtyři hodiny, ale především nevyčerpatelným kreativním potenciálem, kterým Rob Brown a Sean Booth po téměř 20 letech na špičce elektronické scény vládnou. Svoji pražskou premiéru Autechre v rámci podzimního turné k nové desce odehrají ve smíchovské MeetFactory už 9. listopadu od 20:30. Nebýt u toho, rovná se životní chybě.
     

Upozornění: na žádost kapely proběhne koncert v naprosté temnotě.    

Více:

autechre.bleepstores.com
warp.net/artist/autechre

Vstupenky:
 
490 Kč na 
www.meetfactory.cz
490 Kč (+ případné poplatky) v dalších předprodejích
590 Kč na místě
 

Předprodeje:
 
Ticketpro, Ticketportal, 
www.GoOut.cz a www.meetfactory.cz
 

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:

12. 11. Tommy Cash (EE)
18. 11. Asaf Avidan (IL)
24. 11. Peder Mannerfelt (SE) + Hieroglyphic Being (US)
26. 11. inc. no world (US)
2. 12. Kinetic w/ Pearson Sound (UK)
14. 12. Marissa Nadler (US) + Mary Lattimore (US)
15. 2. Tycho (US)
27. 2. Mitski (US)  

MeetFactory je v roce 2016 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
TZ - Autechre.pdf