Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

TZ / Letní kino Zeď ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava

Nezavíráme oči před environmentální hrozbou. MeetFactory otevírá s Českým rozhlasem Vltava letní kino

 

28. květen, Praha – Ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava nezavíráme oči před environmentální hrozbou. Při pohledu na postupující vývoj ekologických výstrah nabízí vybrané filmy prostor k zamyšlení nad změnami v přírodě a možnostmi jedince nastolený kurz usměrnit k lepšímu. Na zeď smíchovské továrny, bok po boku tratě a cesty, se počínaje první červnovou středou do konce září každý týden krátce po setmění promítá. Vstupné je i v létě 2019 volné.

 

Téma živlů a vztahu člověka a přírody reflektují jak hrané filmy včetně výpravných podívaných do džungle, oceánu, vysokých hor i vesmíru, tak dokumentární a animované filmy. „Výběr poukazuje na stav naší planety a na komplikovaný vztah člověka k ní. Postavy z uváděných filmů přírodu naší planety objevují, obdivují, jsou jí utváření, využívají ji, bojují s ní, bojí se jí a také ji devastují,” říká k dramaturgii Pavel Sladký, redaktor Českého rozhlasu Vltava. Ta se připravovala s Matějem Samcem, dramaturgem Divadla MeetFactory. Při vší různorodosti filmů vybraných z posledního desetiletí, představující postupně Vyšší moc (2014), Hora (2017), Hluboko (2012) či Píseň moře (2014), se takto naskýtá možnost je vidět jednotlivě jako sladkobolný zážitek, ale i ve společném kontextu.

 

Jak může být něco strašného krásné? Letní kino v MeetFactory se dotýká těžce uchopitelného, nepříznivého vývoje přírody, u něhož zůstává odér pocitu lidské viny. Uvádí jej satelitní fotografie pořízená NASA roku 2010, enigmatický obraz havárie plošiny Deepwater Horizon. K ekologické krizi se zároveň výběr filmů nevyjadřuje výhradně melancholicky, Vyšší moc (2014) je ironický, Láska z Khon Kaen (2015) duchovní a První člověk (2018) dobrodružný.

 

„Vltava se věnuje kultuře do hloubky, podněcuje diskuzi o věcech, nabízí možnosti analytického přemýšlení o ní,” uvádí Matěj Samec ke spolupráci s Vltavou. Také proto před vybranými projekcemi proběhnou dramaturgické úvody, které osvětlí dané filmy.

 

Na předchozí ročníky navazuje kino výběrem umělecky ceněných filmů, které současně nejsou ryze klubové, artové, a smíchovská továrna se tímto způsobem otevírá široké veřejnosti. S dramaturgií místního divadla rezonuje důrazem na environmentální téma, vlastní uváděným inscenacím jako Aluminiové královně.

 

Projekce jsou plánovány s týdenním odstupem každou středu. Začíná se v ohledu k počasí a vždy po setmění, což v případě červnových projekcí znamená půl desátou večerní. V ohledu k postupujícímu létu a proměňující se době západu Slunce se časy každý měsíc mírně posouvají. Aktuální přehled a informace nabízí stránky a sociální sítě MeetFactory.

 

Nadcházející projekce:

 

  5. 6.          Vyšší moc / Force Majeure (2014)

12. 6.          Hora / Mountain (2017)

19. 6.          Hluboko / The Deep (2012)

26. 6.          Píseň moře / Song of the Sea (2014)

 

 3. 7.           Ztracené město Z / The Lost City of Z (2016)

10. 7.          Láska z Khon Kaen / Rak ti Khon Kaen (2015)

17. 7.          První člověk / First Man (2018)

24. 7.          Až na Severní pól / Tout en haut du monde (2015)

31. 7.          Žena na válečné stezce / Kona fer í stríð (2018)

 

                        Program na srpen a září se zveřejní nejpozději na konci června.

 

Více:

meetfactory.cz/letnikino

 

csfd.cz/vyssi-moc

csfd.cz/hora

csfd.cz/hluboko

csfd.cz/pisen-more


csfd.cz/ztracene-mesto-z
csfd.cz/laska-z-khon-kaen

csfd.cz/prvni-clovek

csfd.cz/az-na-severni-pol
csfd.cz/zena-na-valecne-stezce


novinky.cz/krize-neuderi-najednou-rika-biolozka-sociolozka-a-environmentalistka-hana-librova

 

  Vstupné:

  volné

 

  Kontakty:

  Libor Galia / PR / 00 420 732 566 667 / libor.galia@meetfactory.cz  

  Zuzana Kolouchová / PR / zuzana.kolouchova@meetfactory.cz

 

  MeetFactory je v roce 2019 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.