Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

TZ Výměna kurátora v MeetFactory: Varga střídá Kottovou

Smíchovská MeetFactory má nového kurátora: Varga střídá Kottovou, která odchází do Společnosti Jindřicha Chalupeckého  

7. července 2015, Praha - Po čtyřech letech dochází k výměně kurátora galerijního programu smíchovské MeetFactory. Karina Kottová se stává ředitelkou a předsedkyní správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Na její post nastupuje nadějný slovenský kurátor Jaro Varga.
 

“Jádrem mé koncepce se stala série tematických skupinových výstav v Galerii MeetFactory a velkorysé samostatné site-specific projekty v Galerii Kostka. Některé z nich jsem pro MeetFactory připravila sama a k jiným zvala hostující české i zahraniční kurátory,” říká Kottová, která pro Galerii MeetFactory připravila osm velkých skupinových výstavních projektů a pozvala devět hostujících kurátorů či kurátorských týmů. Mezi její nejzajímavější počiny patří například skupinová výstava Zbytečný úklid, která představila téma nepořádku a úklidu jako paralely psychických stavů na příkladech děl umělců jako je mezinárodně uznávaná Pipilotti Rist nebo mladá československá umělkyně Lucia Sceranková. Pražsko-berlínský výstavní projekt Platónovo třetí oko umožnil devíti umělcům mladé a střední generace připravit velkorysá nová díla na téma filozoficky laděné stínohry.  

V Galerii Kostka připravila Kottová ve spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory 45 zejména samostatných výstav českých i zahraničních autorů, na boční fasádě MeetFactory - v Galerii Zeď, vzniklo 10 monumentálních maleb nebo instalací. Během jejího působení v MeetFactory se také podařilo navýšit rozpočty na přípravu výstav a dalších projektů a zejména na podporu vzniku nových děl, což bývalá kurátorka považuje za jednu z nejdůležitějších aktivit, kterými umělecké centrum podněcuje rozvoj současného umění.  

“Těším se na nový program mého nástupce Jara Vargy, se kterým na podzim ještě představíme poslední výstavní projekty v rámci mé koncepce, zejména společnou výstavu českého umělce Matěje Smetany a rumunské „hvězdy“ Dana Perjovschiho,” komentuje Kottová závěr svého působení v MeetFactory.  

„Přeji Jarovi hodně úspěchů a radosti z práce v prostředí, které umožňuje realizovat vlastní vize, experimentovat, navazovat nečekané spolupráce a posouvat tak své hranice. Jsem vděčná, že jsem z této atmosféry a zázemí mohla po čtyři roky čerpat,“ uvádí Kottová.  

Jaro Varga (1982), studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (Katedra intermédií a multimédií), absolvoval studijní pobyty v Rakousku, USA a Polsku. V letech 2007-2014 působil jako kurátor a manažer programu galerie HIT v Bratislavě, kde se věnoval samostatným a skupinovým výstavám slovenských a zahraničních umělců.  

„Súčasný výstavný program galérie MeetFactory, tak ako ho Karina nastavila, pokladám za kvalitný, pestrý a vyvážený. V tomto trende by som chcel pokračovať naďalej,” komentuje Varga koncepci třech galerií MeetFactory.
 

Chce se soustředit na realizaci ambiciózních  samostatných a skupinových výstav, reagujících na aktuální diskurzy v současném umění s co možná nejširší společenskou odezvou. Varga chce iniciovat program podpůrných setkání v úzké spolupráci s rezidenčním programem MeetFactory – formou přednášek, diskusí, projekcí, multimediálních a interaktivních realizací. Rád by vytvořil prostor pro intenzívní spolupráci s českým umělecko-teoretickým prostředím, jejímž výsledkem by měl být vznik hodnotných publikací.

“Umenie dlhodobo vnímam ako priestor imaginácie a zároveň diskusie. Budem sa usilovať o formovanie takéhoto priestoru,“ komentuje Jaro Varga začátek svého působení ve smíchovském centru současného umění.  
 

Aktuálně je v MeetFactory k vidění projekt O něco horší než Romeo, který Kottová připravila ve spolupráci s divadelní dramaturgií MeetFactory. Na základě reinterpretace třech textů (Shakespearovy hry Romeo a Julie, románu Temná energie německé autorky Juli Zeh a spisu filosofa Sørena Kierkegaarda Svůdcův deník) vznikl experiment na pomezí divadla, site-specific inscenace a klasické výstavy.  

Výstavní část projektu je k vidění až do 21. srpna, reprízy divadelních představení jsou 11., 14., 16., 28., 30. července, na srpen jsou naplánovány dvě reprízy: 11. a 15. srpna.