Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

HELMUT KAJZAR – KADEWE

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

13. 9. 20:00

Režie: Magda Stojowska
Dramaturgie a překlad: Lukáš Jiřička
Adaptace textu: Magda Stojowska a Iga Gańczarczyk
Scénografie: Dominik Lang a Erik Sikora
Light Design: Vladimír Burian
Video: Erik Sikora
Kostýmy: Máša Černíková
Hudba: Georgij Bagdasarov
Hrají: Hynek Chmelař, Anita Krausová a Vladimír Marek

Inscenace dramatu polského dramatika a režiséra Helmuta Kajzara KaDeWe vznikla adaptací textu „Další díl (KaDeWe); Operní libreto”, který byl napsán v 70. letech během častých pobytů Helmuta Kajzara v Západním Berlíně. Jedná se o koláž syrových obrazů města a jeho vlastní imaginace, intimních fantazií týkajících se milenců, umění, mediální světa atd. Titulní KaDeWe jako tehdejší největší velkoobchod Evropy je pro autora metaforou temné a lákavé strany světa. Tento supermarket zároveň představuje sexshopy, bordel a uměleckou galerii, v němž se autor - hrdina anebo (čtenář-divák) kouká na plejádu podivných postav a předmětů. Je to také cesta k zasvěcení.  Hrdinou KaDeWe jsi ty - Cizí na pozadí pulzujícího města. Jsi kýmsi anonymním, kdo těká mezi divnými místy - veřejnými záchodky, nádražími, podchody, letišti, křižovatkami; kdo chodí po parkovištích velkých měst, někdy se zahledí do oken aut, vchází do obchodních center, nočních klubů, podezřelých míst, které odhalují surreálné obrazy možných rozkoší, televizní edeny, složené v neskutečné fantazie. To jsou tvá ne-místa, prostory zbavené totožnosti, v nichž tvoříš jednotu s masou anonymních lidí. Jejich samota, znásobená miliónem - je milionkrát opakované gesto stále tím samým gestem? Tobě - Cizímu dělá společnost královna Mab a pan Eden. Jejich osobnosti jsou proměnlivé, neuchopitelné, odrážejí v sobě existence, s nimiž se Cizí potkává. Jejich přítomnost se také stává nesnesitelnou součástí prostoru, která multiplikuje obrazy, šmíruje a snáší rozdíl mezi životem a umělostí. Kým se stal Cizí na konci své cesty? Jaký smysl má jeho patos a agónie ve světlech reflektorů, v okamžitém televizním přenosu?


Helmut Kajzar (1941-1982)Polský divadelní režisér, překladatel, esejista a dramatik. Jako režisér i autor dramatických textů anticipoval umělecký vývoj o dvě desetiletí dopředu a jeho tvorbě začíná být v plné míře doceňována až nyní. Mezi jeho oblíbenou i jím překládanou literaturu patří světová dramatická či prozaická tvorba, která akcentuje formální výstavbu díla a hru s literární strukturou jako např. práce Luigiho Pirandella, F.X. Kroetze, Petera Handkeho, Tadeusze Różewicze nebo Friedricha Dürenmatta. Režíroval v divadlech po celém Polsku, ale také v NDR, NSR či ve Švédsku a Anglii.Kromě hry s původním názvem Další díl (KaDeWe) (1973-1974) napsal například dramata +++ (Třemi křížky) (1972), Sebeobrana (1974-1975), Villa dei Misteri (1977) či Král David (nedatováno, vydáno 1984). Jeho divadelní hry v mnohém navazují na poetiku básníka a dramatika Tadeusze Różewicze a náleží k proudu tzv. „postdramatické“ divadelní literatury. Struktura a charakter zvláště jeho pozdních textů ve své formální výstavbě připomíná tendence postmoderní německé dramatiky, neboť osciluje mezi dramatem, scénářem, esejem a intimním deníkem, ruší klasické rozdělení textu na jednotlivé dialogy či monology postav či ignoruje uvádění scénických poznámek. Tím vším dává čtenářům i inscenátorům volný prostor k vlastnímu uchopení dramatu a jeho rozvržení mezi aktéry.

premiéra byla uvedena 15. a 16. 9.2010
Drama Další díl (KaDeWe) bylo publikováno v antologii současného polského dramatu čtyři polské hry v nakladatelství Na konári. 
http://www.nakonari.cz/index.php?menu=nakladatelstvi&str=02_ctyri_hry.php
 vstupné: běžné 150,-; studenstké 100,-; studenti divadelních škol 50,-