Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

KT / Galerie Kostka / Jiří Žák (CZ): Mateřské město

Galerie Kostka
Text k výstavě: Anna Remešová
Vernisáž: 21. 1. 2016, 19:00
Výstava trvá: 21. 1. – 7. 2. 2016
   

Pravidelný rastr rodinných domků udává rytmus zeleným stráním Zlína. Kopec se svažuje směrem k řece, kde stojí továrny. V továrnách se vyrábějí boty. Lidé pracují. Střih. Ve své kanceláři se továrník Jan Antonín Baťa, bratr zakladatele firmy Tomáše Bati, sklání nad velkými archy map, prohlíží si je a sní o tom, kolik by stálo přesídlení československého lidu do Brazílie.  

Utopista?
Modernistický vizionář?
Kolonizátor?  

Instalace Mateřské město se vrací k vizionářským idejím Jana Antonína Bati, který ve 20. a 30. letech minulého století rozšiřoval obuvnickou firmu Baťa o filiálky a továrenská města v Kanadě, Francii, Indii, na Jávě... Zvláštní kouzlo pro něj měla především Brazílie, kam se s celou rodinou odstěhoval v roce 1940 a kde založil čtyři města. V dobré víře v rostoucí kapitál své společnosti a v posílení ekonomického rozvoje země pozměnil nenávratně ráz brazilské krajiny, do které zasadil továrny na obuv. Uprostřed deštných pralesů vyrostly nové obce, přehrady, hospodářská území. 

„Je to divný svět, ve kterém žijeme.“
                                      Jan Antonín Baťa  

Jiří Žák ve své video-eseji klade vedle sebe jeden obraz za druhým, jeho hlas však není ani afirmativní, ani horlivě antikolonialistický. Rozkládá pomalu auru jedné legendy na části, aby je spojil v nový celek. Rytmus určují střídající se záběry z Muzea jihovýchodní Moravy, dobových filmových týdeníků a instruktážních videí firmy Baťa. Je v tom něco z kritiky Alaina Resnaise a poetiky Chrise Markera. V narativu Jiřího Žáka zároveň vzniká napětí mezi lidmi přicházejícími s velkým sebevědomím a držícími v rukách moc v podobě nabídky placené práce a místními obyvateli přijímajícími beze slova Baťovy vize. Kde však leží hranice mezi přijetím a uznáním? A kdo má víc? Obutý nebo neobutý?  

Jiří Žák
(*1989) studuje v současné době v ateliéru Tomáše Vaňka na AVU, absolvoval stáže v Ateliéru sochařství na UMPRUM, v Šalounově ateliéru a na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe. Je loňským laureátem ceny EXIT, která se zaměřuje na studenty vysokých uměleckých škol z České a Slovenské republiky. Ve své tvorbě se zabývá video-esejistickým přístupem a kritickou reflexí historických událostí.
                    

 ---  

Otevřeno denně od 13 do 20 hodin a dle večerního programu. Vstupné dobrovolné.  

Kontakty a více informací:
 

Šárka Maroušková
→ PR Manager
 
+420 723 706 249

sarka.marouskova@meetfactory.cz  

Milan Palán
→PR

+420 608 139 891
milan.palan@meetfactory.cz                         MeetFactory – prostor pro živé umění

Naším posláním je iniciovat dialog mezi jednotlivými žánry a zpřístupňovat dění na současné umělecké scéně nejširší veřejnosti.  

Usilujeme o vytvoření prostoru pro živé umění, kde jsou umělci přítomni a umožňujeme přímý kontakt mezi mezinárodními umělci a návštěvníky.        

MeetFactory je v roce 2016 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč a Ministerstvem kultury České republiky.


KT - Mateřské město - CZ.pdf