Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Kurátorský text / Galerie Kostka /MATYÁŠ CHOCHOLA: ČAUKY MŇAUKY

GALERIE KOSTKA

představuje výstavní projekt

MATYÁŠ CHOCHOLA: ČAUKY MŇAUKY


5. 6. – 29. 6. 2014

kurátorka: Karina Pfeiffer Kottová

O životě a díle
Co ti k tomu mám napsat, když pořád lítáš někde kolem a ani na chvíli se nezastavíš? Kéž by byl svět umění říší elfů navlíknutých v latexových oblečcích... Při jakémkoli excesu by vypadali natolik sofistikovaně, že by jim nikdo nemohl vyčítat teatrálnost nebo patos. Přál by sis, aby ze sochy šla vymačkat borůvková šťáva. Přál by sis vyjádřit všechno najednou, nekompromisně, v opačném směru toku času. Chtěl bys povyskočit a chytit vesmír za cíp, trochu s ním zacloumat, stočit ho do spirály a pak ho zase rozprostřít jako deku, na které by sis udělal v neděli piknik. Dolce vita, ale až na dřeň. Život je dílo. Co víc bys mi k tomu řekl? Není třeba nic sáhodlouze popisovat, protože to jistě bude nářez. Chceš kurátorskou analýzu? Instalace Matyáše Chocholy vytvářejí dojem rituálního prostředí, jakéhosi mytologizovaného veškerenstva současnosti, ve kterém je banálním tvarům z Word Artu přiřknuta stejná důležitost jako antickým bystám. Projekt pro Galerii Kostka, který je současně autorovou diplomovou prací v ateliéru Vladimíra Skrepla na  pražské Akademii výtvarných umění, je určitým shrnutím Chocholovy dosavadní intermediální tvorby, pomyslnou dělící čárou a zároveň otevřením nového tvůrčího pole. Výstava vzdává hold procesu vzniku. I ve chvíli, kdy zde neprobíhá žádná živá akce, prostor evokuje dění. Během autorských performance se stává pódiem pro postmoderní domorodou hudbu, tavící pecí pro hliněné sochy, které vzývají božský aspekt tvořivosti per se, kulisou pro naprosté vydávání a přetváření energie z myšlenky do hmoty a zpět. Výsledná realizace balancuje na pomezí extravagance a minimalizovaných forem. Některými prvky, jako je technika imitace mramoru, autor volně odkazuje k historickým stavebním slohům, jiné aspekty výstavy přetvářejí estetiku současných hudebních festivalů. Chochola tak vytváří excentrické Teatrum mundi, charakteristické svou pompou, proměnlivostí i promyšleností.

Text jsem ti napsala z upřímného přátelství v autobuse do Kladna, ve chvíli, kdy jsi jel metrem z konečné na konečnou. Karina

---

Matyáš Chochola
(CZ, 1986)je intermediální umělec. Jeho sochy a instalace charakterizují antagonistické formy, které využívají řady nezvyklých materiálů. V jeho kompozicích se často objevují křivky a geometrické tvary, abstraktní formy jsou kombinovány s každodenními předměty a jako celek utvářejí harmonický chaos. Performance je důležitou složkou Choholovy tvorby, která mnohdy aktivizuje jeho instalace. Autor pracuje také v médiích fotografie a videa / filmu.
Chochola letos diplomuje v ateliéru Vladimíra Skrepla na pražské Akademii výtvarných umění, část svých studií strávil na akademiích v Polsku, Rakousku a Německu. V loňském roce studoval na Universität der Kunste v Berlíně. V roce 2012 získal cenu Václava Chada v rámci VI. Zlínského salonu mladých, svou tvorbu představil v řadě galerií a uměleckých center v České republice, ale také v Itálii nebo Německu.

Autorka medailonku: Florence Collin

--
Kontakty a více informací:

 
Karina Pfeiffer Kottová – kurátorka Galerie MeetFactory  
karina@meetfactory.cz  
+ 420 732 464 434  

Christina Gigliotti - PR & Marketing
christina@meetfactory.cz
+ 420 776 798 202     

MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč. 

Děkujeme Michalovi Kocanovi (Cracked Sounds) a Akademii výtvarných umění v Praze za podporu výstavy.