Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Kurátorský text / Galerie Kostka: Thomas Bischoff (FR) / Oscilace

GALERIE KOSTKA

představuje výstavní projekt

THOMAS BISCHOFF (FR): OSCILACE  

kurátorka: Zuzana Jakalová

vernisáž: 3.12. v 19.00

výstava trvá: 4. 12. 2014 – 30. 1. 2015

Zvuk pohybu, pohyb zvuku, tíha pohybu, tíha zvuku, zvuk kovu, kovový zvuk. Poezie, která zní v uších, cirkuluje v mysli. Rytmizované vlnění a industriální vibrace, ticho před vlnobitím, chvění po chvilce klidu, napínání a uvolňování, vzrušené jiskření mezi objektem a prostorem. Možná všechna tato slova alespoň vzdáleně vystihují pocitové metafory, které zaplaví naši představivost ve chvíli kdy se začnou točit objekty francouzského umělce Thomase Bischoffa.

Výstava Oscilace v Galerii Kostka koncentruje autorův zájem o dvě zdánlivě vzdálené věci: na jedné straně o hutný materiál, který je neflexibilní, těžký, nemotorný a nepraktický, a na straně druhé o zvuk, který charakterizuje lehkost, nemateriálnost, či variabilita a jenž je svou povahou daleko od haptické tíhy kovu. Citlivý pozorovatel zaváhá – industriální vibrace, kovový zvuk? Choreografie rozpohybovaných hlučných objektů je ale zvláštně znepokojivá. Není ani chaotická, ani striktně organizovaná. Stojí kdesi mezi řádem a zmatkem, v meziprostoru, v jemném napětí mezi překvapením a repeticí. Pohyby kovových objektů kopírují nedokonalosti podlahy, jejich tíha si vytváří nové cestičky, pukliny, vlastní prostory. Objekty na vodítku spořádaně expandují, pohodlně kloužou po prostoru, naráží na bariéry, odráží se od nich. Někdy se rozčilují, někdy si pískají, někdy si hrají, někdy mrmlají. Vždy se ale zastaví na chvíli odpočinku, aby mohly začít od začátku, nanovo. Střídání fáze klidu a ticha s fází pohybu a zvuku dopřává instalace moment odpočinku i divákovi. Snad bude ve druhém kole pohyb jiný, zvuk méně pravděpodobný? Kontrolovaně rozverná hra, kterou Bischoff v prostoru galerie Kostka rozehrává, se tak může otevřít mnohokrát za sebou, pokaždé trošičku jinak.

Název výstavy tak možná není ani tak výstižný v popisu toho, co se s objekty v prostoru galerie děje, jako tím, že navrhuje model vzájemné interakce tíhy a lehkosti, kovu a zvuku. Nejvíce vzrušující je snad právě oscilující tření, které tyto plochy spojuje. Jsou to totiž právě drobné odchylky, díky kterým se na výstavu můžeme dívat znovu a znovu a znovu.

Thomas Bischoff ( ⃰ 1979) studoval na Université Marc Bloch a École Supérieure des Arts Décoratifs ve Štrasburku. Ve své práci zabývá pohybem jako interaktivní fyzickou situací, i jako poetickou metaforou. A tak se v jeho dílech pohybují živly, jakými jsou oheň, zem či voda, ale i železné sochařské objekty samotné.

 --- 
Rezidenční pobyt Thomase Bischoffa byl laskavě podpořen Francouzským institutem v Praze a CEAAC ve Štrasburku.

Otevřeno denně od 13 do 20 hodin. Vstupné dobrovolné.  

--
Kontakty a více informací:

Christina Gigliotti - PR & Marketing
christina@meetfactory.cz
+ 420 777 966 117

Zuzana Jakalová – kurátorka rezidenčního programu MeetFactory

zuzana@meetfactory.cz

+ 420 776 232 924

MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč.