Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Kurátorský text /Galerie MeetFactory/AFTER THE FUTURE Emmeline de Mooij (NL), Adriaan Mellegers (NL)

GALERIE MEETFACTORY

představuje výstavní projekt

AFTER THE FUTURE
   Emmeline de Mooij (NL), Adriaan Mellegers (NL)

kurátorky: Zuzana Jakalová, Karina Pfeiffer Kottová


performativní program: Darina Alster (CZ), Aleš Čermák (CZ), Matyáš Chochola (CZ), Barbora Kleinhamplová (CZ), Sara Maggenheimer (US), Emmeline de Mooij (NL), Janek Rous (CZ), Daniel Vlček (CZ), Kateřina Zochová (CZ) 

produkce: Venuše Tesnerová, Vladimíra Mikušová

vernisáž: 29. 11. v 19.00

výstava trvá: 29. 11. 2013 - 12. 1. 2014

Výstava After the Future, která nese název stejnojmenné knihy Franca Berardi alias Bifo, představuje dvě osobnosti současného nizozemského umění, vizuální umělkyni a performerku Emmeline de Mooij a grafického designera Adriaana Mellegerse. Jejich společný projekt, který navazuje na jejich tříměsíční rezidenci v ateliérech MeetFactory, se pohybuje na hranici volného umění, scénografie a tvarově zjednodušených znaků. Objekty a sochy, velkoformátové tisky a instalace dráždí diváky svou vizualitou, která je často odvozena z povědomých grafických a architektonických prvků vytržených z jejich původního kontextu. Umělci s nimi svobodně manipulují aby vytvořili nový, imaginární sci-fi příběh, sestavený ze stop minulosti, přítomnosti i (možné) budoucnosti.

De Mooij a Mellegers se pro svůj projekt inspirovali eklektickým mixem historických slohových období, který je typický pro městskou krajinu Prahy. V průběhu svého výzkumu umělci dokumentovali, studovali a následně dekonstruovali různé architektonické a grafické detaily pražských budov a ulic, od zapomenutých klik u dveří až po známé symboly, které dokreslují tvář města. Ústředním tématem zkoumání se pro de Mooij a Mellegerse stal  odkaz moderny, relikty socialistické architektury a tzv. brutalismu, ale také dřívější funkcionalismus a další směry. Dvojice umělců s těmito inspiracemi pracuje odvážným způsobem, který je obnažuje od nánosů historie a symbolických významů. Zkoumá je jako čisté vizuální komponenty, které se, zbaveny minulosti, stanou součástí prostorového vyprávění o spiknutí, dozoru, naději a mýtu pokroku.

Výstava ztělesňuje vizi umělců o dystopické budoucnosti, kde z lidských bytostí zbývají jen obří hlavy požírající farmaceutika, tělesný kontakt se stal raritou a relikty minulosti jako je ručně opracovaný kámen, mýtické postavy, králové nebo hrdinové už dávno podlehli v souboji se svůdnými celebritami a reklamamními bannery. Jednotlivá díla by mohla představovat pomyslné scény z fiktivního filmu. Tvoří tak základní vrstvu vyprávění, které bude v průběhu výstavy několikrát oživeno performativními gesty dalších současných umělců, jež byli k výstavě přizváni, aby svobodně reagovali na její téma či jednotlivé objekty, používali je jako rekvizity nebo jen jako volné protějšky svých akcí. Středobodem výstavy se stal objekt ve tvaru smaragdu nazvaný „Oltář pokroku“, jehož podoba odkazuje k vesmírné lodi či UFO, stejně jako k futuristické architektuře Karla Pragera. Oltář se v některých případech stane pódiem pro tyto živé vstupy aktivizující jinak statickou výstavu, jindy bude jen naznačovat, zpřítomňovat myšlenku dění, která je v tradičnějších výstavních formátech často opomíjena. Projekt tak otevírá dveře mezižánrovému uchopení jednotlivých objektů i celku expozice, která může být chápána jako dějiště, jeviště i čistě vizuální podívaná. 

---
Emmeline de Mooij (*1978, Delft, Nizozemsko) žije a pracuje v Amsterodamu. V současné době studuje v magisterském programu na Bard College, Annandale-on-Hudson, USA (2011-2014). Mezi její nedávné projekty a výstavy patří nominace na cenu Prix de Rome (2013), Legion TV, Londýn nebo Daegu Foto Bienále Korea (2012).Adriaan Mellegers (*1975, Schelluinen, Nizozemsko) žije a pracuje v Amsterodamu. Adriaan je nezávislý grafický designér se zaměřením na spolupráce v oblasti umění, architektury, módy a designu. Vyučuje na katedře grafického designu na Královské akademii umění v Haagu.  

--
Otevřeno denne od 13 do 20 hodin.

Vstupné dobrovolné.

--
Kontakty a více informací:  
Karina Pfeiffer Kottová – kurátorka Galerie MeetFactory  
karina@meetfactory.cz   + 420 732 464 434  

Christina Gigliotti - PR & Marketing

christina@meetfactory.cz + 420 776 798 202    

MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč.