Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

TZ / divadlo / Počátek veškeré lásky / premiéra

Sterilní prostředí života dnešních třicátníků vykresluje v MeetFactory premiéra Počátku veškeré lásky  

14. února, Praha – Kritikou oslavovaný román Počátek veškeré lásky berlínské spisovatelky Judith Hermann vzal do svých rukou tým pod vedením dramaturga Matěje Samce a režiséra Filipa Nuckollse a převedl ho do divadelní inscenace. V sterilně čisté zkušebně divadla MeetFactory se rozehraje příběh stalkingu balancující na hraně strachu a slasti.

Premiéra proběhne v úterý 28. února 2017 a slavnostního večera se zúčastní i autorka románové předlohy Judith Hermann.
 

Hned několikrát se objevuje v souvislosti s premiérou inscenace Počátek veškeré lásky slovo první: jedná se o první román současné berlínské autorky Judith Hermann, který byl poprvé převeden na divadelní scénu; jedná se o první spolupráci Divadla MeetFactory a režiséra Filipa Nuckollse a bude to první premiéra Divadla MeetFactory v roce 2017.
 

Po úspěšných knihách povídek Sommerhaus, später (Letní dům, později, 1998) a Nichts als Gespenster (Nic než přízraky, 2003) se kritiky i čtenáři oslavovaná spisovatelka Judith Hermann pustila do svého prvního románu. Počátek veškeré lásky vyšel v roce 2014 a naplno se v něm rozezněl „zvuk nové generace“ jak byla spisovatelčina tvorba nazývána literárními kritiky.
 

Děj románu je poměrně jednoduchý, přesto velmi tísnivý a napínavý. Stella, její muž Jason a čtyřletá dcera Ava působí jako šťastná rodina. Až do okamžiku, kdy stiskne zvonek neznámý muž, Mister Pfister, stalker, který se objevuje a mizí. Zanechává vzkazy ve schránce, je stále neodbytnější a Stellin život a život její rodiny se mění v peklo.  

Počátečním pocitem dramaturga Matěje Samce po dočtení Počátku veškeré lásky byla tíseň. „Tíseň dnešních třicátníků, kteří zdánlivě mají neomezené možnosti, ale přesto z nějakého důvodu nedokážou naplnit svůj život tak, aby byli spokojeni, je něco, co velmi dobře znám a o čem přemýšlím,“ popisuje Matěj Samec, co ho zaujalo na románu a přivedlo ho na nápad představit ho v MeetFactory.
 

Téma strachu je v románu Počátek veškeré lásky silné. Autorka považuje tento pocit za bytostnou součást nás samých: „Strach má tolik tváří, má tolik podob, nemyslím si, že sebou přináší zbytečné utrpení. Je to těžké a může to být děsivé, ale nakonec (…) se vždy rozední a máme nový den, takže to může být i pozitivní zážitek,“ řekla Judith Hermann v rozhovoru pro MeetFactory. 
 

Příběh stalkingu je popisován osobitým literárním stylem autorky. Dlouhá souvětí nebo absence klasické přímé řeči by se mohly zdát jako překážka pro převedení textu do divadelní řeči. Matěj Samec ale slova uchopil a utvořil z nich zvláštní vír, který se kolem hlavní postavy nenápadně obtáčí, až ji najednou začne dusit. Pro dokreslení této stísněné nálady se inspiroval v dalších autorčiných povídkách a vypůjčil si z nich několik motivů, které postavám dodávají větší plasticitu.  

Představení se bude hrát v nově zrekonstruované zkušebně MeetFactory. Její zářící novota tak skvěle zastupuje sterilní prostředí satelitního městečka, kde se děj inscenace odehrává. Poprvé se v MeetFactory režie ujal Filip Nuckolls, který byl v letech 2011 - 2014 uměleckým šéfem Činoherního klubu v Ústí nad Labem a který v současnosti spolupracuje s např. Divadlem Josefa Kajetána Tyla v Plzni nebo s brněnským HaDivadlem. Hlavní postavu Stelly ztvární Anita Krausová, která v MeetFactory exceluje i v dalších hrách (za všechny jmenujme inscenace Hoří nebo Malina).
 

----------  

Premiéra
nové inscenace Počátek veškeré lásky proběhne za účasti autorky Judith Hermann ve zkušebně Divadla MeetFactory v úterý 28. února2017 od 20:00.
 

Další reprízy jsou plánovány na 8. a 22. března od 20:00.
 

----------  

Přečtěte si na blogu MeetFactory rozhovor, který s režisérem Filipem Nuckollsem vedl Matěj Samec.
 
Inscenace byla podpořena Goethe-Institut Prag, kde je plánováno i autorské čtení z románu Počátky veškeré lásky na 1. března od 18:00. Více informací naleznete na stránkách Goethe-Institut.

----------  

Kontakt a více informací:
  Šárka Maroušková → PR Manager →  +420 723 706 249  sarka.marouskova@meetfactory.cz

----------  

Další informace:
 

Překlad: Petr Štědroň; Režie a scéna: Filip Nuckolls; Kostýmy: Lucie Šperlová; Hudba: Ondřej Švandrlík; Dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec; Produkce:   Magda Juránková Hrají: Anita Krausová, Jakub Gottwald, Diana Toniková, Lucie Domesová, Jan Jankovský  

Judith Hermann,
narodila sev roce 1970 v Berlíně, kde žije dodnes. Po studiích žurnalistiky a praxi v newyorských novinách získala stipendium Alfréda Döblina berlínské Akademie umění. V roce 1998 vyšla její první kniha Sommerhaus, später (Letní dům, později; Větrné mlýny 2000). V témže roce získala Judith Hermannová literární cenu města Brém, jež v roce 2003 umožnila vznik povídkové knihy Nichts als Gespenster (Nic než přízraky). V roce 2001 byla Judith Hermannová za svou tvorbu oceněna cenou Heinricha von Kleista.
 

Anita Krausová
, vystudovala herectví na KALD DAMU, poté byla až do loňského roku členkou Činoherního studia v Ústí nad Labem, zároveň je moderátorkou Rádia Wave. S Divadlem MeetFactory spolupracuje pravidelně. V poslední době vytvořila hlavní roli v inscenaci Malina podle Ingeborg Bachmannové nebo v inscenaci Hoří od íránské autorky Sudabeh Mohafez.
 

Jakub Gottwald
, studoval herectví nejdříve na Brněnské Konzervatoři a pak na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU (2004-2009). Působí mimo jiné na scénách Národního divadla, Národního divadla Brno, Studia Hrdinů, Strašnického divadla i ve skupinách Vosto5, SKUTR a Sgt. Tejnorová & the Commando. V MeetFactory ho můžete dále vidět v inscenacích Malina, Nespavost nebo Třetí lež.
   

Diana Toniková
, pochází z Mostu a činoherní herectví vystudovala na divadelní fakultě JAMU v Brně pod vedením Oxany Meleškiny. V letech 2007-2014 byla v angažmá Západočeského divadla v Chebu. V současnosti spolupracuje s Divadlem Letí, Národním divadlem v Praze a Divadlem v Celetné. V  MeetFactory ji můžete vidět v inscenaci Hoří.
 

Lucie Domesová
, absolvovala hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze (1979). Od roku 1977 byla členkou Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Dále byla spoluautorkou a pak i uměleckou vedoucí minimalizované formy městského divadla v Lázeňském domě Tosca a poté hrála v Městském divadle Karlovy Vary až do zrušení jeho stálého souboru. Roku 1993 spoluzakládala Divadlo Dagmar. V současnosti patří k provozovatelům Klubu Paderewski a hostuje v Městských divadlech pražských.
 

Jan Jankovský
, studoval na pražské Státní konzervatoři hudebně-dramatický obor, poté působil jako herec na volné noze. Hostoval například v Městských divadlech pražských v Divadle ABC, v Divadle Na Zábradlí, v Divadle v Celetné, ve Švandově divadle, Stavovském divadle nebo na Letních shakespearovských slavnostech. Je stálým členem Činoherního klubu v Ústí nad Labem, kde si nedávno vyzkoušel i režii.
       


MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
 
TZ_Judith Hermann_Pocatek veskere lasky_premiera.pdf