Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Americké indie hvězdy Parquet Courts a Pill rozpoutají v MeetFactory postpunkový věčírek  

11. října, Praha – MeetFactory Postupunkoví newyorští Parquet Courts se po loňském vyprodaném koncertě v (bohužel dnes už zavřeném) Basement Baru vracejí do Prahy! V Texasu zakořenění vyznavači kytarového lo-fi patří už pět let k tomu nejlepšímu, co zámořská nezávislá scéna nabízí. S parádní novou, za 6 let existence již pátou deskou „Human Performance“ přijedou ve středu 19. října do MeetFactory dokázat, proč jsou miláčky současného indie publika. Předskakovat jim budou brooklynští no-waveři Pill v čele s charismatickou Veronicou Torres.
 

Pokud by se někdo rozhodl uspořádat dějiny newyorské kazetové scény počátku třetího milénia, asi by se řádně zapotil. Dát dohromady seznam kapel, které nulté roky přežily a překročily vlastní undergroundový stín, by už bylo snazší a těch, kteří kromě toho ještě udělali díru do světa, je jenom pár. Postpunkové kvarteto Parquet Courts mezi ně určitě patří.  

Do epicentra nezávislé kytarové hudby dorazili spolužáci z texaské univerzity Andrew Savage a Austin Braun vyzbrojeni bohatými zkušenostmi z hardcorových a punkových kapel, které kvarteto doplněné o basáka Seana Yeatona a bubeníka Maxe Savage dokázalo zúročit už na čtyřpísňovém minialbu American Specialities z roku 2011 (distribuováno pouze na kazetách). Mimořádná melodická chytlavost a energická přímočarost, kterou se kapele podařilo přenést i na oficiální debut Light Up Gold vydaný o rok později na labelu Dull Tools, pak způsobila na zámořské DIY scéně malou senzaci. Nadšené recenze nebraly konce, singly z debutu bodovaly v playlistech nezávislých i mainstreamových radií a při následné šňůře po Státech vítaly kapelu sály nacvaknuté k prasknutí.
 

Netrpělivě vyhlížená studiová dvojka Sunbathing Animals, která vyšla v roce 2014 na labelu What´s Your Rupture?, pak předčila všechna očekávání. Album, na kterém se míchá minimalisticky přímočarý punk s indie-rockovými melodickými linkami, zabodovalo u všech významných hudebních serverů a v albovém žebříčku Billboard vyšplhalo až na 55. místo. Ještě téhož roku vydávají Savage s Brownem pod alternativním názvem Parkay Quarts a bez účasti zbylých členů kapely další velkou desku Content Nausea. O rok později pak vychází opět v plném složení experimentální EP instrumentálka Monastic Living (2015, Rough Trade). Pozici mezi světovou indie elitou newyorská čtveřice znovu potvrdila letos v dubnu, kdy vyšlo jejich už páté řadové album Human Performance (Rough Trade). Jedinečný, lehce identifikovatelný zvuk, ve kterém dominuje bezprostřednost kytarových linek obohacených o syntezátorové plochy, uhranul kritiky i posluchače po celém světě. Sympatický garážový minimalismus a chytlavé melodie pak z posledního počinu newyorského kvarteta dělají jednu z nejlepší desek roku.

Support pozici obsadí brooklynská post-punková formace Pill v čele s charismatickou Veronicou Torres, která letos v srpnu vydala na labelu Mexican Summer debutové album Convenience nabité politicky výbušnými texty a pohrdáním vůči rockovému formalismu.   Energickou postpunkovou show si tuzemští posluchači naplno užijí už ve středu 19. října od 20:30 ve smíchovské MeetFactory.  

Více:

parquetcourts.wolrdpress.com
soundclound.com/parquet-courts

pill.bandcamp.com/  

 Vstupenky:

320 Kč v předprodeji na 
www.meetfactory.cz
320 Kč + přípdné poplatky v ostatních předprodejích
390 Kč na místě

Předprodeje:
Ticketpro, Ticketportal, GoOut a 
www.meetfactory.cz
 

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:

24. 10. Radio Wave Stimul Festival: Death Grips (US) + Raime (UK)
27. 10. Mykki Blanco (US)
2. 11. Jessy Lanza (CAN) + Olga Bell (US)
4. 11. Crystal Fighters (UK)
7. 11. Midi Lidi (CZ) + guests: Mayen + Ľubo Burgr & Pjoni, Ventolin DJ set
8. 11. 65daysofstatic (UK) + Thought Forms (UK)
9. 11. Autechre (UK) 12. 11. Tommy Cash (EE)
18. 11. Asaf Avidan (IL)
24. 11. Peder Mannerfelt (SE) + Hieroglyphic Being (US) + Gil Delindro (PT/DE)
26. 11. inc. no world
2. 12. Kinetic w/ Pearson Sound (UK)
14. 12. Marissa Nadler (US) + Mary Lattimore (US)

MeetFactory je v roce 2016 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
TZ - Parquet Courts.pdf