Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Jako mávnutím kouzelné hůlky promění v MeetFactory americká kapela Wand léto ve špinavou psychedelii    

18. květen, Praha – Předtím než losangeleská kapela Wand zahraje na festivalu Primavera, udělá si v sobotu 27. května zastávku v MeetFactory. Jejich hudba je sice ovlivněná vzory jako John Cale, Nine Inch Nails nebo Neu!, ale jinak je postavená na naprosto osobitém hlasu Coryho Hansona doplněném o řvoucí kytary. Zapomeňte chvíli na léto; jako mávnutím kouzelné hůlky budete na chvíli v dost temném světě.
 

Kalifornskou partu, která se dala dohromady v roce 2013, tvoří Cory Hanson (zpěv, kytara), Lee Landey (baskytara) a Evan Burrows (bicí). Původně byl v kapele ještě kytarista Daniel Martens, který po druhém albu ale kapelu z osobních důvodů opustil. „Pojmenovat kapelu Wand (mj. také kouzelná hůlka) nás napadlo, protože to slovo obsahuje prázdnotu, stejně jako je hůlka jen jakousi ideou, magickým nástrojem; je to jen prostředek k tomu, aby se z normálního člověka stal superčlověk,“ vysvětluje vznik názvu kapely basák Lee Landey. Podobně je jejich hudba „jen“ prostředkem k tomu, aby se posluchač dostal do jiného světa.
 

Kapela Wand hraje psychedelický rock, odmítá ale, že by se vezla na vlně dnes tolik populárního psychedelického revivalu. Pokud by se měli nějak definovat, tak spíše jako crossover kapela (Nine Inch Nails jsou pro ně velkým vzorem). Zařadit se do škatulky ale moc netouží, jak říká basák Lee Landey v jednom rozhovoru. Pokud se o něco tato kapela snaží, tak je to spíše „dekonstrukce různých žánrů.“ Zvuk kapely je také ovlivněn tím, že každý člen v soukromém životě preferuje trochu jiný hudební styl, a kromě vzorů jako Pink Floyd, Kraftwerk, The Beatles, John Cale nebo Neu!, které nepřekvapí, se tak kapela nebrání ani vlivům dance music nebo postpunku. Jejich hudba je osvěžením pro scénu psychedelického rocku i díky tomu, že se nebojí svou hudbu okořenit o prvky metalu, glam rocku nebo elektroniky.
 

Hned debutové album Ganglion Reef (2014) nastínilo jasně směr, jakým se kapela bude ubírat. Magazín Pitchfork označil desku jako euforicky hypnotizující a jejich hudbu jako „přecházení z jednoho stavu vědomí do druhého.“ V pětiminutovém tracku „Fire on the Mountain (I-II-III)“ jsou kvílivé kytary doplněny skoro až dívčím hlasem Cory Hansona, který vás minutu po minutě posouvá z jednoho světa do druhého – tempo se mění, ale píseň přesto tvoří fungující celek. Hudba Wand není jako u jiných jim podobných kapel cílem, jak si trefně všimnul nejen Pitchfork, ale spíše prostředkem, který vás posouvá dál.
 

V roce 2015 vzniklo během pouhých dvanácti dnů album Golem. Cory Hansonův záměr byl jasný: „Musela to být hodně špinavá, nechutná nahrávka se všemi těmi pošahanými kytarami.“ O šest měsíců později pak následovalo třetí album 1000 Days. Hanson tentokrát nerozděloval proces skládání hudby od psaní textů. „Slova ke mně přicházela přirozeně, často jen proto, že zněla dobře dohromady s hudbou. Nebránil jsem se tomu. Témata písní jsou často snová a o hodně temnější než v předchozích deskách.“
 

V současnosti kapela uvažuje o čtvrté desce, na kterou si ale – na rozdíl od předchozích nahrávek – chce dát více času, promyslet si ji a vymanit se z dosavadního hektického tempa nahrávka-turné, nahrávka-turné. Mezitím se ale naštěstí zastaví v  MeetFactory a trochu té psychedelie vpustí i mezi pražské publikum.
 

Jako support vystoupí Nordra – sólový projekt Moniky Khot, který zahrnuje analogové zvuky bicích a industriální beaty. Umělkyně spadá pod label SIGE Records a stihla už vystoupit s experimentální metalovou kapelou SUMAC, kterou mj. tvoří členové kapely ISIS nebo Russian Circles.    

Více:

http://wandband.info/
http://soundcloud.com/ganglion_reef
https://soundcloud.com/nordra  

Vstupenky:

290 Kč na www.meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
390 Kč na místě  

Předprodeje:

Ticketportal, Ticketpro, GoOut.cz a
www.meetfactory.cz
 

Koncert pořádá MeetFactory o.p.s.    

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:
29. 5. Bohemian Like You: Angel Olsen (US)
1.6.   Visible Cloaks (US)
10. 6. Inga Mauer (RU/NL), Apeiron Crew (DK), KinA (CZ)
19. 7. of Montreal (US)
13. 8. Bohemian Like You: Mac DeMarco (CAN)
15. 8. Perfume Genius (US) 
28. 9. Forest Swords (US)    

Více informací:
 
Šárka Maroušková → PR Manager → +420 723 706 249sarka.marouskova@meetfactory.cz    
Zuzana Kolouchová → PR  → +420 739 055 862zuzana.kolouchova@meetfactory.cz      

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
 
TZ_Wand.pdf