Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

 Novou desku Elektrac přiveze v březnu do MeetFactory Shobaleader One, kapela legendárního Squarepushera

 6. březen, Praha – Jeden z nejvlivnějších britských hudebníků posledních dvou dekád Tom Jenkinson alias Squarepusher přijede 29. března do MeetFactory. V rámci projektu Shobaleader One představí společně s čtyřčlennou kapelou v LED maskách a hábitech svůj progresivní jazz a zbrusu novou desku Elektrac, která vyjde 10. března.    


Tom „Squarepusher“ Jenkinson je pojem elektronické hudby posledních dvou dekád britské scény. Manický, schizoidní, experimentální drum´n´bass je jen základní označení toho, co Squarepusher během posledních dvaceti let předvedl. 
 

Jako syn jazzového muzikanta vyrůstal na hudbě Milese Davise, Augusta Pabla nebo Charlie Parkera. Na střední škole začal hrát na basu a bicí, pak ale uslyšel elektro techno LFO nebo Carla Craiga a klasickému jazzu bylo odzvoněno. Vzdát se ho ale nehodlal. V jeho muzice se sice začaly objevovat prvky techna a junglu, zároveň je ale na jeho prvních nahrávkách zřetelný silný vztah k jazzu, který se pomalu transformuje do progresivního stylu. Post-acid house, experimentální hudba, drum and bass – to všechno se v souvislosti se Squarepusherem začíná spojovat.

 V roce 1997 vzniklo první z mnoha alb, které Jenkinson nahrál u legendárního labelu Warp – Hard Normal Daddy. Album bylo nadšeně přijato veřejností i kritikou, britský magazín The Wire ho zařadil mezi nejlepší desky roku, Stylus Magazine hovořil o „zázraku.“ Bylo to také poprvé, kdy se Jenkinson pokusil oprostit od jazzu a hudbu směřoval více funkově alá hudba Herbie Hencocka.   Mezi roky 1997 a 2009 vzniklo dalších jedenáct desek, např. Music is Rotted One Note, Go Plastic (píseň „Tommib“ zazněla ve filmu Lost in Translation), Do you Know Squarepusher, na kterém zazní cover verze Joy Division Love Will Tear Us Apart nebo Ultravisitor, kterému podle slov samotného umělce porozumí jen on sám, sám za sebe ostatně mluví i obal desky, kde je jen Jenkinsonova tvář. Jeho spolupráce se slavným Aphexem Twinem rozhýbala v těchto letech nejen britské ostrovy progresivní elektronikou, která neznala hranic.  

V roce 2010 přichází Jenkinson s projektem Shobaleader One a album Shobaleader One: d´Demonstrator. „Minulé léto mě oslovila skupinka děcek. Mluvili o tom, že chtějí vytvořit soubor. Říkal jsem si, že je to směšná představa, ale na druhou stranu jsem byl ohromen jejich nezlomnou snahou projekt uskutečnit, a tak jsme se sešli. Jejich nápad se odvíjel od touhy mít „fantazy skupinu“, která by se zúčastnila turné a nahrávala na něm, mluvil jsem o něčem podobném na albu Just A Souvenir,“ popisuje
  Jenkinson vznik projektu, na kterém se v roce 2010 podíleli Strobe Nazard (klávesy), Sten t´Mech (kytara), Arg Nution (kytara) a Company Laser (bicí).  

Squarepusher s kapelou zde pokračuje ve skocích z jednoho žánru na druhý – francouzský soft-rock, disco-pop nebo techno-rock – co je vám libo. Je těžké si představit vznik tohoto alba bez Daft Punku a vlně francouzských producentů, kteří na toto slavné duo navázali. Jak si všiml Pitchfork lze zvuk (vocoder, robotické zvuky) a vizuál alba (masky robotů, které jsou nicméně doplněny róbami alá Sunn O))) pokládat nejen za pouhou inspiraci Daft Punkum, ale jasným složením poklony pánům Banglaterovi a de Home-Christo. Album se tak pohybuje na hraně elektronického popu, R&B prvků se syntetizátorovými vokály. Ostatně inspirace okolními vlivy, jejich přetváření do jiných dimenzí a hraní si se styly je typická pro celou Jenkinsonovu tvorbu. Od rané tvorby se nicméně tento projekt poměrně liší. Je jakousi zastávkou, zklidněním, možná méně provokativním, ale o to více k zamyšlení.  

Po dvou albech coby Squarepusher (Ufabulum, Damogen Furies) se v roce 2016 vrací na scénu opět Shobaleader One. Jen několik dní před pražským koncertem v MeetFactory – 10. března – vyjde nové album Elektrac. Jestliže předchozími alby posouval Squarepusher hranice elektronické hudby na samotné maximum, je dost pravděpodobné, že tentokrát se v smíchovské továrně Shobaleader One se svou čtyřčlennou kapelou dostane až do jiných elektronicko-jazzových dimenzí.
 

Více:

www.squarepusher.net/

www.facebook.com/SHBLDR1    

Vstupenky:

550 Kč posléze na www.meetfactory.cz
550 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
650 Kč na místě

Koncert pořádá MeetFactory o.p.s.
   

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:
21. 3. dné (CZ) + Deaths (DE)
24. 3. Kinetic w/ Planet Giegling
12. 4. Cold Cave (US)
13. 4. Kinetic w/ Young Marco (NL) + Tornado Wallace (AU)
16. 5. Sóley (IS) @ Divadlo Hybernia
27. 5. Wand (US) + Kapitan Korsakov (BE)
29. 5. Bohemian Like You: Angel Olsen (US)
13. 8. Bohemian Like You: Mac DeMarco (CA)        
Více informací:  
Šárka Maroušková → PR Manager +420 723 706 249 sarka.marouskova@meetfactory.cz  
Zuzana Kolouchová → PR +420 739 055 862 zuzana.kolouchova@meetfactory.cz      

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.
 
TZ_Shobaleader One.pdf