Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Rachot uvádí: Leyla McCalla (US)| Zrušeno

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

8. 11. 20:00

Koncert byl zrušen v reakci na aktuální vládní nařízení související s pandemií COVID-19.

Její tvorba je inspirována lidovou hudbou a tradicí haitských trubadúrů přenesených do Louisiany, a také neworleánským jazzem, cajunem, blues a černošskými tradicemi Severní Karolíny. Leyla McCalla byla členkou Grammy ověnčenými Carolina Chocolate Drops a v současnosti, kromě sólové kariéry, působí také v oceňovaných Our Native Daughters společně s Rihhanon Giddens a dalšími.

McCalla není jen multi-instrumentalistka, ovládá i několik jazyků (angličtinu, francouzštinu a kreolštinu), kterými posluchače ve své tvorbě hladí proti srsti –ve svých textech zdůrazňuje nutnost, věnovat se nejen současným společenským problémům, ale i těm historickým. Na velmi úspěšném debutu Vari-Colored Songs (2014) zhudebnila poezii z haitského období amerického černošského básníka Langstona Hughese dotýkající se otrokářské éry. Na albu z roku 2016 A Day For the Hunter, A Day For the Prey čerpá z historických poznatků muzikologa Gage Averilla, autora stejnojmenné knihy. Texty z tohoto alba věnovanému sociální spravedlnosti částečně vycházejí z Averillových poznatků o haitské emigraci do Spojených států a politických dějinách Haiti, prvního svobodného státu v Latinské Americe vedeného bývalými otroky. Také ale vycházejí z hluboce procítěné interpretace tradičních písní a zpěvaččina zápasu s přijetím své kulturní identity. Na albu A Day For the Hunter, A Day For the Prey hostují Marc Ribot, Rhiannon Giddens, spoluhráčka z Carolina Chocolate Drops, a další. Na svém zatím posledním albu The Capitalist Blues (2019) se McCalla vypořádává se současnou společenskou situací a jejími problémy. Hudba vychází ze směsice cajunské tradiční hudby z New Orleans – zydeca – a haitského jazzu s texty střídavě v angličtině, francouzštině a haitské kreolštině. Album "hravě mapuje její představu afro-karibské diaspory, zatímco jemným způsobem podrývá anglocentrismus (a kapitalismus).", píše washingtonské National Public Radio.

Kromě své sólové kariéry se Leyla McCalla věnuje i dalším projektům. V roce 2018 společně s Rhiannon Giddens, Amythyst Kiah a Allison Russell vydaly velmi oceňovanou nahrávku Songs of Our Native Daughters. Album znovuobjevuje a vypráví příběh otroctví, konfrontuje normovaný pohled na americkou historii otroctví, rasismus a misogynii z perspektivy černošských, moderních a silných žen.

Vstupenky
400 Kč

FB event