Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Studnice moudrosti: dernisáž výstavy

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

20. 3. 11:00 - 17:00

S výstavou Studnice moudrosti se rozloučíme nabitým programem: komentovanou prohlídkou s kurátorkou Evou B. Riebovou, workshopem na podporu pánevního dna a projekcí videií / krátkých filmů, které na výstavu navazují a rozšiřují ji.  

Tajemství ženského pánevního dna I. - workshop 
Lektorka: Jana King Kochánková 
začátek: 11:00, sraz před Galerií MeetFactory 


„Ty největší, nejtajemnější a nejkrásnější dary a poklady ženy se ukrývají v jejím lůně. Někdy jsme šťastné, plné života a lásky, a vše se nám daří. Záříme. Jindy řešíme nějakou závažnou situaci v životě a máme smutek či stres, není nám úplně nejlépe. Všechny tyto situace se pak ukládají i v našem lůně, v naší pánvi. Naše pánev funguje jako emoční barometr. To je pak potřeba trochu větší sebepéče pro naše tělo a pánevní dno. Vše se dá změnit. Vše se dá uzdravit. Každá situace má nejméně tři řešení." 
V kurzu pod vedením jany King Kochánkové se naučíme jak vytřást vztek, agresi a stres ze své pánve, jak změnit sedací návyky, jak pečovat o svou pánev a jak se cítit doře a spokojeně ve svém těle pomocí jednoduchých cviků v leže a sedě, založených na dechu a jemném pohybu. 
Workshop je zdarma, kapacita je omezená, máte-li zájem přihlašte se zde, případně napište na sales@meetfactory.cz Na místě bude omezený počet cvičících podložek, doporučujeme si raději přinést svou vlastní. 


Komentovaná prohlídka výstavy Studnice moudrosti 
začátek: 13:00, Galerie MeetFactory 

Výstavou, která hledá odpovědi na otázky, jak tělesnost ovlivňuje naše chápání a prožívání světa, a jak může být samotné tělo zdrojem poznání, provede jedna z kurátorek Eva B. Riebová. 


Down the Wells of Wisdom - promítání
11:00–17:00 

Koncept: Tereza Jindrová
Umělkyně*ci: Helena Aleksandrova, Mary Maggic, Tabita Rezaire, Ezra Šimek

Line-up (videa beží ve smyčce):
Mary Maggic: Genital(*)Panic, 7:05, 2021
Tabita Rezaire: Sugar Walls Teardom, 21:38, 2016
Ezra Šimek: Do They/Thems Like Flowers or Do I Buy Platform Shoes and Tarot Cards?, 13:05, 2021
Helena Aleksandrova: We Are Lady Godiva They Are Peeping Tom, 27:24, 2019

Promítání konané v rámci dernisáže výstavy Studnice moudrosti představuje videa/krátké filmy, které navazují na koncepci výstavy a dále ji rozšiřují. Hlavním motivem pásma je nenormativita – odkrývání a odmítání omezujících norem, které převládají v patriarchální společnosti.

Video-manifest Genital(*)Panic Mary Maggic upozorňuje na proměny našich těl, specificky genitálií, které souvisí se vzrůstající toxicitou v životním prostředí. Současně předkládá vizi zdola budované databáze „odlišných těl“ (alien bodies), která může být nástrojem zpochybňování dominantních vědeckých klasifikací, které jsou vůči odlišnostem diskriminující a patologizující.

Video Sugar Walls Teardom Tabity Rezaire okrývá klíčovou roli, jakou sehrála lůna černých žen (Black womxn) pro pokrok v moderní lékařské vědě a technologii. V rámci otroctví byla jejich těla používána a zneužívána jako komodita – pro náročnou práci na plantážích, sexuální otroctví, reprodukční vykořisťování a lékařské experimenty. Anarcha, Betsey a Lucy patřily mezi pokusné králíky Dr. Jamese Marion Simse, takzvaného „otce moderní gynekologie“, který ve jménu vědy mučil nespočet zotročených žen.

Ezra Šimek ve svém videu tematizuje fenomén tzv. genderové euforie a dysforie, kterou nezřídka prožívají trans a nebinární osoby. Genderová dysforie je pocit úzkosti způsobený touhou mít fyzické vlastnosti pohlaví, se kterým se identifikujete, ale které vám nebylo připsáno při narození (assigned sex at birth). Genderová euforie je naopak pocit radosti, který může takový člověk mít, když prožívá svou skutečnou genderovou identitu. Současně je dysforie i euforie nedílně spojená s tím, jak danou osobu (ne)přijímá její okolí. Ezra Šimek předkládá ve videu velmi osobní výpověď, která má současně do velké míry manifestační (a vzdělávací) charakter a oslovuje tak mj. všechny, kteří se identifikují jako spojenci (allies) genderově nekonformních osob a queer komunit.

Krátký film Heleny Aleksandrovy We Are Lady Godiva They Are Peeping Tom zkoumá, jak vidíme ženské tělo a tělesné ochlupení v reálném životě a v online prostředí. Je úvahou o standardech krásy, voyeurismu a sexualizaci. Tato témata přibližuje prostřednictvím příběhu lady Godivy, jejíž vlasy posloužily jako ochrana cudnosti, a Všetečného Toma (Peeping Tom), který byl za pohled na ni potrestán s intenzitou, s níž se naneštěstí u sexuálních útočníků v realitě setkáváme jen zřídka. Umělkyně v rámci filmu zpovídá několik žen (včetně své matky) na téma vnímání krásy a vlastního těla v souvislosti se společenskými očekáváními.

Výběr promítaných filmů tak podtrhuje především různost (našich těl a identit) jako jeden z klíčových zdrojů moudrosti, která je tak často upozaďována.

 

Line-up: 
11:00 workshop (sraz u Galerie MeetFactory)
13:00 komentovaná prohlídka výstavy 
11:00–17:00 projekce filmů 

11:00–17:00 blešák 
11:00–17:00 potravinová sbírka pro UA 
 

 

Vstup zdarma. Galerie MeetFactory a Galerie Kostka jsou otevřeny do 20:00.