Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

TZ / divadlo / 675 malých korálků červených jako zlost

Intimita prchavých okamžiků. Judith Hermann se vrací do Divadla MeetFactory.
 

Detaily obyčejných věcí, prchavé okamžiky setkání s jinými lidmi, momenty bezděčných rozhodnutí k tomu, že v dané situaci zůstaneme pasivními: do Divadla MeetFactory se vrací obrazy německé autorky Judith Hermann. Inscenaci 675 malých korálků červených jako zlost, která je koláží několika textů,připravili dramaturg Matěj Samec a režisérka Apolena Vanišová. Premiéra proběhne v sobotu 12. 11. za přítomnosti spisovatelky. 
 

V povídkách a románech Judith Hermann je zachyceno to, čeho si zpravidla nemusíme ani všimnout, přestože je tím náš život utvářen.

„Číst v Lettiparku lze kdykoli a sahám po něm často ve chvílích, kdy potřebuju potvrzení o tom, že popsat byť ten nejobyčejnější detail, něco z toho, co naší pozornosti snadno a neustále uniká, může znamenat zakoušet krásu, kterou jsme obklopeni, hlubokou a smutnou, i to, že její prožitek lze sdílet s někým dalším a hledat v ní tak ještě další tajemství, umocněná pohledem jiného člověka,” popsal pro Divadelní noviny svůj vztah k Judith Hermann dramaturg Matěj Samec. „Divadlo, jak mu rozumím, bylo právě k takovému druhu sdílení uzpůsobeno. Intimita, kterou v něm lze zažít, se může podobat četbě povídek Judith Hermann.” 

 

Po inscenaci Počátek veškeré lásky (premiéra 2017, režie Filip Nuckolls) si dramaturg společně s režisérkou Apolenou Vanišovou vybrali několik textů autorky: nejvíce čerpali z knih Doma, Nic než přízraky a Letní dům, později. Název inscenace odkazuje k první povídce z posledně jmenované knihy. „Ty texty opravdu tvoří celek a je zajímavé sledovat, jak se některé postavy variují a jak stárnou,” dodává Samec.

Inscenace si neklade za cíl vytvořit nějaký nový hermannovský narativ. Pokouší se v plasticitě zachytit postavu v situaci zvláštního stavu mysli, kdy se jí v samotě pronajatého domu, před očima vybavují různé obrazy a příběhy, které ji utvářejí. 

 

Jestliže v nedávných inscenacích Bílá kniha a Válka je umění, a ne věda (aktualizovaná verze Aluminiové královny) nechávala režisérka Apolena Vanišová promlouvat ženy - matky, pečující osoby nebo sestry, tentokrát do prostoru zaplněného porcelánovými soškami, zachycujícími pohyb, ale zároveň chladně nehybnými, umístila osamělou ženu, jejíž úvahy a myšlenky směřují jen k ní samé.

Premiéra proběhne v Divadle MeetFactory v sobotu 12. 11. od 20:00. Událost, které se zúčastní i spisovatelka Judith Hermann, bude součástí Pražského divadelního festivalu německého jazyka.


 


 

Judith Hermann: 675 malých korálků červených jako zlost

překlad: Petr Štědroň, Kateřina Hůlková
scéna a režie: Apolena Vanišová
scénář a dramaturgie: Matěj Samec
výtvarná spolupráce: Eliška Brtnická, Pavel Havrda, Johana Střížková
pohybová spolupráce: Eliška Brtnická
hudba a zvukový design: Stanislav Abrahám
světelný design: Pavel Havrda
kostýmy: Johana Střížková
hlasový a pohybový trénink: Jan Bárta
produkce: Magda Juránková
fotografie: Andrea Černá 

Hraje: Hedvika Řezáčová

copyright S. FISCHER Theater & Medien


premiéra: 12. 11.
další reprízy: 22. 11., 19. 12.

Vstupné:
300 Kč
200 Kč pro studenty a občany s trvalým pobytem na Praze 5
Vstupenky lze koupit na webu MeetFactory nebo na GoOut.net

Rezervace vstupenek na rezervace.divadlo@meetfactory.cz 

Informace pro návštěvníky 


 

Kontakty:

Zuzana Kolouchová → PR MeetFactory → zuzana.kolouchova@meetfactory.cz +420 739 055 862
Filip Pleskač → PR MeetFactory → filip.pleskac@meetfactory.cz +420 739 521 699

 

  

MeetFactory je v roce 2022 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč. 


TZ_Judith Hermann_675 malych koralku cervenych jako zlost _Divadlo MeetFactory.docx