Instagram

How to get to us


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS:
50.053653
14.408441

Opening hours:
13:00 do 20:00 + based on evening program

V Galerii MeetFactory vznikají podivná příbuzenství

 

19. červen, Praha – Sedm mezinárodních umělců a umělkyň se na výstavě The Trouble Is Staying zamýšlí nad tím, jak ze skoro zničené planety vytvořit svět, ve kterém se dá nejen přežívat, ale i smysluplně koexistovat. Dívají se na svět svěžíma očima, vytvářejí netradičnísymbiózy, ukazují novou cestu žití. Multimediální výstava je v Galerii MeetFactory k vidění do začátku září 2019.

Planeta se dostala do stavu totální vyčerpanosti. The Trouble Is Staying se k tématu nestaví radikálním ekologicko-aktivistickým přístupem; stav, do něhož se společnost vlastní činností dopracovala, bere jako východisko. V této situaci nejsme sami, lidé jsou na planetě s dalšími živými tvory, čelícímu stejnému problému. Navzájem se potřebujeme, abychom mohli přežít. „Výstava čerpá z myšlenek Donny Haraway, která tvrdí, že se s problémy musíme naučit existovat, vytvářet podivná příbuzenství,“ vysvětluje základní tezi výstavy její kurátorka Inês Geraldes Cardoso. „Navzájem se potřebujeme při nečekaných spolupracích a v nečekaných kombinacích, v horkých hromadách kompostu. Vznikáme společně, nebo vůbec.“

Sedm umělkyní a umělců rozvíjí tuto filosofii koexistence, jejich díla společně odhalují etické i praktické možnosti pro vytvoření starostlivého, pečujícího světa. Pomocí gest, slov, zvuků a překvapivých symbióz vytvářejí představu světa, kde se mnohodruhová „havěť“ – lidská i nelidská – navzájem učí schopnosti přetvářet, přehodnocovat a opětovně prožívat svět a reagovat na něj a zároveň znovu nacházet spojení mezi sebou. Činí tak skrze malby, instalace, videa či zvukové záznamy.

Svět, kde jsou atlantické přílipky a mušle Andre Romão (PT) bezpečně přisáté na postindustriální architekturu, performance Ingely Ihrman (SE), kde se zpomalil svět do tempa růstu květin, filmy Pedra Neves Marquese (PT) zachycující agroprůmysl zodpovědný za zamořování půdy, pěstování sterilních plodin, Patricie Dominguez (CL) ukazuje archetyp koně jako odvěkého průvodce a pomocníka člověka, sochy židlí Ane Graf (NO), na kterých se usadili krystalky moči, červená sůl, chia semínka nebo ředkvičky, čtyři sady zvukových záznamů evokující pohyby čtyř tektonických desek Země v díle Rachel Pimm (UK) nebo krvavě červená síť Vivian Caccuri (BL) jako křehká hranice mezi komárem a člověkem, která lze velmi lehce zrušit. Galerie MeetFactory se promění v útočiště různých forem života.

Součástí vernisáže výstavy jsou dvě performance. Vivian Caccuri se právě pro tuto příležitost spojí s pražským sborem Perperuna, jehož hlasy jsou zkresleny kontaktem mikrofonů s krky zpěváků. To má za následek zesílení zvuku, který se vytváří v jejich hrdlech. V performanci Garganta se hlasy neustále překrývají, melodie brazilské tradiční hudby se prolínají se zvuky komárů. Rachel Pimm ve své performaci Volcano využívající metodu ASMR simuluje zvuky a projevy sopky. Vernisážový večer probíhá ve smíchovské továrně v úterý 25. června.

---
The Trouble Is Staying  
26. 6.–8. 9. 2019
vernisáž: 25. 6. 2019, 19:30
Galerie MeetFactory
vystavující: Vivian Caccuri, Patricia Dominguez, Ane Graff, Ingela Ihrman, Pedro Neves Marques, Rachel Pimm, André Romão
kurátorka: Inês Geraldes Cardoso

 

Souběžně probíhající výstava v Galerii Kostka:

Magdalena Lazar: Laboratoř živých sentimentů
26. 6.–8. 9. 2019
vernisáž: 25. 6. 2019, 19:00
kurátorka: Zosia Malysa


 

Kontakty:
Zuzana Kolouchová
/ PR / +420 739 055 862 / zuzana.kolouchova@meetfactory.cz
Libor Galia / PR / libor.galia@meetfactory.cz  

 

MeetFactory je v roce 2019 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

 

 

 


TZ_The Trouble Is Staying_CZ.docx