Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

KT / Magdalena Lazar: Laboratoř živých sentimentů_CZ

Magdalena Lazar: Laboratoř živých sentimentů

Pamatuješ si z dětství tu hru? Má mě rád. Nemá mě rád. Má mě rád. Nemá mě rád. Má mě rád. Nemá mě rád. Myslíš na svého vyvoleného a opatrně otrháváš okvětní plátky. Jednoho dne od něj dostaneš růži. Je nádherná. Chtěla bys, aby nikdy nepřestala kvést – tak jako vaše láska. Nezdá se ti to vůbec absurdní, prostě máš ráda živé sentimenty. Rozhodneš se napustit květinu 20% glycerolem v roztoku glukózy a pak zasypeš plátky moukou, abys zabránila přístupu kyslíku. Po dvou týdnech květinu opatrně vyhrabeš a očistíš plátky štětečkem.

A je to. Růže. Přesně taková jako předtím. Květina, jeden z hlavních symbolů vanitas, přechází na stranu věčnosti. Od teď může chvíle trvat donekonečna – podobně, jako se donekonečna táhnou pole se skleníky, ve kterých se dnes pěstují neustále kvetoucí růže. Když na tyto postpřirozené růžové zahrady pohlédneme z ptačí perspektivy, můžeme pod skleněnými tabulemi vytušit nejen měkká, voňavá poupata květů, ale také příslib věčného štěstí.

Magdalena Lazar v rámci výstavy Laboratoř živých sentimentů využívá formální prostředky charakteristické pro reklamu a relaxační materiály a vytváří tříkanálové video, které je idylicko-hyperrealistickou vizualizací pokusu uchovat navždy to, co se zdá být odsouzeno k pomíjivosti. Konec konců, jak zdůrazňuje umělkyně, série zdánlivě absurdních myšlenek je měna, která mění svět.

Magdalena Lazar (1986) se narodila v Polsku. V rámci své umělecké praxe se zajímá o to, co lidi motivuje při vytváření vynálezů, jak se svět posouvá vpřed, fascinuje ji neustálý pocit „budoucího šoku“, nebo prožívání velkého množství změn v příliš krátkém čase. Hlavní oblastí jejího zájmu jsou archeologie současných neúspěšných prognóz a utopická vize, stejně jako iniciativy související s post-growth. Magdalena Lazar pracuje s animací, videem, fotografií, instalacemi a předměty. Dává vizuální podobu pravdivým příběhům, které se zdají být fikcí.

 

Zofia Małysa

 

----

Magdalena Lazar: Laboratoř živých sentimentů (26. 6.–-30. 7. 2019)
Vystavující: Magdalena Lazar
Kurátorka: Zofia Małysa

Vernisáž: 25. 6. 2019, 19:00

 

 


KT_Magdalena Lazar_Laborator zivych sentimentu_CZ.docx