Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

TZ / Galerie MeetFactory / Platónovo třetí oko

GALERIE MEETFACTORY představuje výstavní projekt PLATÓNOVO TŘETÍ OKO

Vystavující autoři: Matyáš Chochola (CZ), Alexandr Puškin (CZ), Annika Rixen (DE), Kirstine Roepstorff (DK), Pavel Sterec (CZ), Roman Štětina (CZ), Iris Touliatou (GR), Jaro Varga (SK), Sinta Werner (DE)
Kkurátorka: Karina Pfeiffer Kottová

Vernisáž: 11. 9. v 19.00, výstava trvá: 11. 9. – 26. 10. 2014  

Skupinová výstava tvorby devíti současných umělců žijících v Praze a Berlíně se odvíjí od tématu světla a stínu jako alegorie našich představ o realitě a vizi
. V platónské jeskyni je stínem vše, co kolem sebe v každodenním světě vidíme, zatímco skutečnou „realitou“ jsou ideje, jež nahlédne jen ten, který se odváží přemýšlet nad rámec hmatatelných předmětů a měřitelných skutečností. Intepretace, která je v kontextu výstavy chápána jako možný klíč ke čtení jednotlivých děl, se objevuje jak u harvardského specialisty na kognitivní a neurologické systémy, tak u autora ezoterického bestselleru: jeskyní může být lidská lebka, v níž probíhá konstrukce okolního světa. Zatímco vědec přirozeně tvrdí, že se z této jeskyně nemůžeme dostat a skutečný svět, který je kolem nás, lze vnímat jedině skrze jeho stíny ve vlastní hlavě, pro ezoterika je východem z jeskyně tzv. třetí oko, které je zejména ve východní tradici považováno za mystickou bránu k mimosmyslovému vnímání a v současnosti návody na jeho „otevření“ zaplnily populární, globálně rozšířené webové stránky věnované směsi instantního duchovna, online tarotu, čtení myšlenek apod.


Pro výstavu vznikla řada nových projektů, zejména velkoformátových instalací či soch.
Řekyně Iris Touliatou a Němka Sinta Werner přijaly pozvání MeetFactory do ateliérového programu, a tak v rámci výstavy prezentují site-specific projekty reagující přímo na galerijní prostor. Roman Štětina, letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, naopak poprvé v Čechách prezentuje velkorysé dílo, které vzniklo během jeho stáže na jedné z předních evropských uměleckých škol, Staedelschule ve Frankfurtunad Mohanem. Dánská umělkyně Kirstine Roepstorff představí kinetickou světelnou instalaci, kterou prezentovala například v kodaňské Nikolaj Kunsthal při příležitosti výstavy věnované odkazu filozofa Sørena Kierkegaarda.


Výstava v MeetFactory je konstelací děl devíti umělců, kteří volně a přesto důsledně reinterpretují jak stávající „realitu“ kolem sebe, tak osobní či kolektivní minulost a jevy, které se ve vztahu k obojímu mohou zdát nadpřirozené či těžko vysvětlitelné. Tematizují světlo a stín jako metafory současného zájmu o vztah hmatatelné a nehmotné reality z adorujících i kritických, či ironizujících pohledů. Výstava volně navazuje na projekt Metafyzika kázně, který byl v létě 2013 představen v galerii Českého centra v Berlíně.
                         

Otevřeno denně od 13 do 20 hodin. Vstupné dobrovolné.  

Kontakty a více informací:
 
Christina Gigliotti - PR & Marketing,christina@meetfactory.cz+ 420 776 798 202
Karina Pfeiffer Kottová – kurátorka Galerií MeetFactory, karina@meetfactory.cz   + 420 732 464 434        
MeetFactory je v roce 2014 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 6.500.000 Kč a Ministerstvem kultury České republiky. Výstava vznikla s laskavou podporou Danish Arts Council. 
Platónovo třetí oko_kurátorský text.docx TZ_Platónovo třetí oko (1).docx